موضوعات وبسایت : ورزشی
سوالات امتحان آیین نامه رانندگی

رقص برای لاغری

رقص برای لاغری

نویسنده : معین | زمان انتشار : 06 آذر 1399 ساعت 22:06

Group-of-young-women-dancing-%D9%84%D8%A7%D8%BA%D8%B1%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%D8%B1%D9%82%D8%B5-1024x754.jpg

سوالات امتحان آیین نامه رانندگی

تاریخ انتشار

14 مرداد 1399

تنها راه لاغری و کاهش وزن، سوزاندن کالری در طول روز است. اما بین لاغری با رقص و دویدن کدام‌یک را برای کالری سوزی بیشتر انتخاب می‌کنید؟ قطعاً انتخاب دشواری است.

چون قبل از هرچیز باید بدانیم کالری سوزی و لاغری با رقص بیشتر است یا دویدن؟ کدام‌یک از این فعالیت‌ها کالری سوزی بیشتری دارد و شما را زودتر به هدفتان یعنی کاهش وزن می‌رساند؟ آیا باید وقت بیشتری را صرف رقصیدن و حرکات موزون کنیم یا این‌که بیشتر بدویم؟

در این مقاله دو فعالیت کالری سوز رقص و دویدن را باهم بررسی خواهیم کرد، تا ببینیم کدام کالری سوزی بیشتری خواهد داشت.

لاغری با رقص حقیقت دارد؟

رقص جزء ورزش‌های مهیج و بی‌نظیر به حساب می‌آید. آن هم ورزشی که تمام عضلات بدن را درگیر می‌کند. رقص و حرکات موزون یکی از انتخاب‌های فوق‌العاده‌ای است که برای رسیدن به کالری سوزیِ بیشتر، می‌توانید انجام دهید. چون علی‌رغم کالری سوزی زیاد، انجام چنین فعالیت‌هایی حالتان را هم خوب خواهد کرد.

بسیاری از افراد حوصله ساعت‌ها دویدن روی تردمیل را ندارند و بعد از چند دقیقه حوصله‌شان سر می‌رود. لاغری با رقص می‌تواند جایگزین و تنوع فوق‌العاده‌ای برای این دسته از افراد باشد و انگیزه ورزش‌کردن را چندین برابر کند. 

young-woman-jumping-isolated-yellow-wall_1368-43838.jpg

رقصیدن ورزش هوازی است یا قدرتی؟

به‌طور کلی می‌توانیم بگوییم رقصیدن شاخه‌ای از ورزش است که هم‌زمان شامل حرکات هوازی و قدرتی می‌شود. یادتان باشد که بدن ما برای حفظ سلامتی و شادابی نیاز به ترکیبی از هر دو دسته هوازی و بی‌هوازی (قدرتی) دارد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید در زمان تمرین رقص کدام حرکات هوازی محسوب شده و کدام یک بی‌هوازی است.

هوازی: پریدن، حرکات ریتم‌دار به چپ راست و عقب و جلو و چرخش بدن و چرخیدن

بی‌هوازی: حالت اسکوات در حین رقص، حفظ تعادل و بلند کردن شخص دیگر یا بدن خودتان

young-female-dancer-practising-dance-studio_23-2148004008.jpg

عضلات درگیر در حین رقص

اینکه کدام یک از عضلات در حین رقص و لاغری با رقص درگیر می‌شود، بیشتر بستگی به نوع ورزش شما دارد. در ادامه این مقاله عضلات مختلف و درگیر شدن یا نشدنشان در حین رقص را بررسی خواهیم کرد.

عضلات هسته بدن: قدم برداشتن‌ها و تکان دادن میان تنه حسابی عضلات شکم و پهلوهایتان را درگیر خواهد کرد.

عضلات بازوها: با وجود این‌که بیشتر حرکات در حین رقصیدن، قسمت‌های پایین تنه را درگیر می‌کند ولی بازوها و دست‌ها بی‌نصیب نبوده و در حین تحرک شما درگیر خواهد شد.

عضلات پاها: بدون شک بیشترین تأثیر رقص روی عضلات پایین تنه شما خواهد بود و عضلات چهارسر ران و همسترینگ فعال خواهد شد.

عضلات باسن: در رقص‌هایی مانند هیپ هاپ و باله حرکاتی که انجام می‌دهید، عضلات سرینی یا همان ناحیه باسن را درگیر خواهد کرد.

عضلات کمر: بیشتر انواع رقص، همزمان روی عضلات هسته بدن و کمر تأثیرشان را خواهند گذاشت.

p57_1.png

مقایسه لاغری با رقص و لاغری با دویدن

کالری‌سوزی رقص

میزان کالری سوزی و لاغری با رقص بستگی به عوامل زیادی دارد. اما مهم‌تر از همه سن و سال و ترکیب بدنی شما است. البته درکنار این دو عامل، این‌که چقدر سریع می‌رقصید یا چه سبک رقصی را انتخاب می‌کنید هم از اهمیت زیادی برخوردار است. به‌عنوان مثال کالری سوزی رقص باله چیزی حدود دو برابر بیشتر از انواع دیگر است. اما به‌طور کلی میزان کالری سوزی با رقصیدن به این صورت است:

رقص ایرانی

میزان کالری سوزی این نوع کاملاً بستگی به سرعت رقصیدن و وزن شما دارد. میزان این کالری سوزی در آرام‌ترین حالت ۲۵۰ تا ۳۳۰ کالری در ۶۰ دقیقه و در ریتم تند بین ۳۱۰ تا ۴۲۰ است.

رقص عربی

کالری سوزی رقص عربی در ریتم‌های آرام‌ ۲۷۰ تا ۳۲۰ کالری و در ریتم‌های سریع‌تر بین ۲۹۰ تا ۳۶۰ کالری در ساعت می‌رسد.

رقص باله

 برای یک فرد سبک وزن و سطح مبتدی در باله، میزان کالری سوزی عددی بین ۳۸۰ تا ۴۵۰ کالری است. البته این میزان کالری سوزی ارتباط کاملاً مستقیمی با میزان انقباض عضلات و حرفه‌ای بودنِ فرد در تمرین دارد.

هرچقدر عضلاتتان را در حین رقص باله بیشتر درگیر کنید و حرفه‌ای‌تر باشید، قطعاً این کالری سوزی به دو برابر این مقدار خواهد رسید.

ballerina-cute-little-girl-posing-dancing-studio-girl-is-studying-ballet_116317-2142.jpg

رقص هیپ هاپ

 کالری سوزی این ورزش در ۶۰ دقیقه حدود ۳۷۰ کالری (برای افراد سبک وزن) تا ۶۱۰ کالری (برای افراد بالای ۹۰ کیلوگرم) خواهد بود. پس هیپ ‌هاپ می‌تواند گزینه خوبی برای لاغری با رقص باشد.

رقص زومبا

میزان کالری سوزی در مدت ۶۰ دقیقه به حدود ۴۰۵ کالری (برای یک فرد ۷۰ کیلویی) و ۴۸۰ کالری (برای یک فرد ۹۰ کیلویی) خواهد رسید. اگر علاقمند ورزش زومبا هستید و اطلاعات کاملی در مورد این ورزش و میزان کالری سوزی آن می‌خواهید، خواندن مقاله هرآنچه باید در مورد زومبا بدانید را پیشنهاد می‌کنیم.

silhouettes-sportive-women-dancing-zumba-near-sea-sunrise_176420-1481.jpg

کالری‌سوزی دویدن

همین ابتدا باید بدانید که دویدن جزء ورزش‌های شدت بالا محسوب شده و اگر برنامه دوی شما پرشدت و تناوبی باشد حتی پس از پایان دویدن هم کالری سوزی‌تان ادامه خواهد داشت. چون متابولیسم بدنتتان حین دویدن بالا رفته و تا ساعت‌ها این خاصیت پابرجا خواهد بود.

نکته دیگر و بسیار مهم این است که اگر قصد کالری سوزی فوق العاده‌ای دارید و می‌خواهید بی‌نهایت کالری بسوزانید باید تمرین دویدنتان را تناوبی یا همان اینتروال کنید یعنی، زمان کوتاهی را قدم زده، ارام بدوید و بعد شروع به دویدن با سرعت زیاد کنید. اگر به دنبال برنامه پیاده روی و دویدن کالری سوز طبق نظر مربی ورزشی هستید، حتماً مقاله با این برنامه پیاده روی نیم کیلو در هفته کم کنید را مطالعه کنید.

پیش از اینکه بخواهیم در مورد میزان کالری سوزی دویدن صحبت کنیم، بهتر است این دو معادله را به خاطر بسپارید:

وزن بیشتر= کالری سوزی بیشتر

سرعت دویدن بیشتر= کالری سوزی بیشتر

یک فرد ۷۵ کیلویی اگر مدت زمان ۶۰ دقیقه با سرعت ۶ کیلومتر برساعت بدود، میزان کالری ای حدود ۷۷۲ کالری خواهد داشت. اگر همین فرد سرعت دویدن را بالاتر برده و با سرعت ۸ کیلومتر در ساعت بدود کالری سوزی ۹۲۹ کالری خواهد رسید. اگر هنوز هم ذهنتان درگیر دویدن است و سؤالات زیادی دارید، مقالهتمام پرسش و پاسخ های شما در مورد دویدن را با دقت بخوانید.

حال اگر با همین سرعت و مدت زمان مشخص یک فرد ۹۰ کیلویی بدود، میزان کالری سوزی به ۹۲۶ کالری خواهد رسید. اگر همین فرد سرعت دویدن خود را به ۸ کیلومتر بر ساعت برساند، میزان کالری او به حدود ۱۱۱۵ کالری می‌رسد.

اما ورزش‌هایی هستند که کالری سوزی بیشتری نسبت به دو دارند! ما در این مقاله به شما از 11 ورزشی  که کالری سوزیشان از دویدن بیشتر است می‌گوییم!

نتیجه گیری

اگر به اعداد و ارقام میزان کالری سوزی بالا دقت کنید متوجه اختلاف عددی قابل توجه لاغری با رقص و دویدن خواهید شد. قطعاً میزان کالری سوزی دویدن نسبت به رقص بیشتر خواهد بود، مگر این‌که سرعت و ریتم رقصتان را بالا و عضلات بیشتری را در حین رقصیدن درگیر کنید.

با این حال فراموش نکنید که جذاب بودن و علاقه شما به تمریناتی که انجام می‌دهید، مهم‌ترین شرط برای انتخاب نوع فعالیت کالری سوزتان است.

لینک منابع

woman.thenest

timesofindia.indiatimes

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
ارسال نظر

نام


ایمیل


نظر