موضوعات وبسایت : ورزشی
سوالات امتحان آیین نامه رانندگی

عوارض رژیم کانادایی

عوارض رژیم کانادایی

نویسنده : علی بجنوردی | زمان انتشار : 21 اسفند 1398 ساعت 17:12

قبلا در مطلب پرطرفدار

سوالات امتحان آیین نامه رانندگی

رژیم لاغری

به معرفی تمامی رژیم‌ها پرداخته بودیم. یکی از این رژیم‌ها

رژیم کانادایی 15 روزه

(Canadian diet) بود که در رده‌های پایین قرار داشت. رژیم کانادایی 15 روزه رژیمی با دوره‌ای در حدود 2 هفته است که با محدودیت افراطی و قواعدی سخت می‌تواند در مدت زمان کوتاهی منجر به

کاهش وزن سریع و زیاد

شود که البته این کار عوارض زیادی هم به همراه دارد.

این رژیم مشهور با محدودیت افراطی کالری، دوره ای سخت را برای کسانی که در رژیم هستند، رقم می‌زند. همچنین ممکن است فرد از حیث دریافت مواد مغذی کافی دچار مشکل شود.

متاسفانه بسیاری از سایت‌های اینترنتی بدون داشتن دانش کافی این برنامه را به عنوان رژیمی کاربردی و سالم برای کاهش وزن در اختیار مردم می‌گذارند.

عده ای هم چون نتیجه موقتی از این رژیم گرفته‌اند به تعریف از آن می‌پردازند که سایرین هم با خواندن نظرات آنها ترغیب می‌شوند و مجموع این دو عامل است که این رژیم نادرست را به این اندازه محبوب کرده است. در این مطلب به بررسی کامل این رژیم پرطرفدار و البته ناسالم می‌پردازیم.

آنچه در این مقاله از مجله فیت‌شیپ می خوانید:

 • بررسی رژیم کانادایی 15 روزه
 • مواد غذایی مصرفی در رژیم کانادایی
 • مشکلات و عوارض رژیم کانادایی 15 روزه
 • جدول برنامه رژیم کانادایی 15 روزه
 • نگرانی‌ها و مشکلات رژیم کانادایی
 • برای کاهش وزن چه کنیم؟

بررسی رژیم کانادایی 15 روزه

رژیم کانادایی با تغییرات ناگهانی و شدید در برنامه غذایی، می‌تواند سبب کاهش وزن زیاد در زمانی کوتاه شود.

در مدت اجرای این رژیم افراطی، متابولیسم شما کاهش یافته و پس از پایان رژیم و گذشت مدتی (که در افراد مختلف متفاوت است) وزن از دست رفته دوباره برمی‌گردد و حتی بیشتر از قبل خواهد شد. هرچند در رابطه با این رژیم ادعا می‌شود که عمر تاثیر گذاری آن 2 سال می‌باشد (برخی منابع یک سال عنوان می‌کنند).

در ضمن در صورتی که در طول دوره رژیم نتوانید به صورت کامل و دقیق به آن پایبند باشید و تخلفی کوچک داشته باشید، باید رژیم را قطع کرده و حدود 6 ماه بعد مجدد آن را از سر بگیرید.

Diet_Health_Fitshape-e1500484352940.jpg

محدودیت مواد غذایی ناسالم خوب است؛ اما مواد غذایی سالم که در رژیم کانادایی محدود می‌شوند چطور؟!

مواد غذایی مصرفی در رژیم کانادایی

تمام مواد غذایی مصرفی در این رژیم معمولا در 3 وعده اصلی خلاصه می‌شود. این وعده‌ها به طور کلی شامل موادی مانند قهوه، چای سبز، سبزیجات، میوه، مواد پروتئینی زیاد مانند تخم مرغ، گوشت و … می‌باشند. نان تست نیز در برخی وعده های این رژیم به میزان کم گنجانده شده اما غلات دیگری مشاهده نمی‌شود.

اشکالات رژیم کانادایی 15 روزه

 1. کربوهیدرات و چربی به شدت محدود شده که نرمال نیست.
 2. در بسیاری از روزها، صبحانه که یکی از مهم‌ترین وعده های غذایی است، شامل غذای خاصی نیست و فقط به یک لیوان قهوه یا چای سبز به همراه یک الی دو عدد خرما بسنده شده است.
 3. وعده ناهار در برخی روزها تنها از سفیده تخم مرغ و هویج تشکیل شده است. شام نیز صرفا باید سبزیجات و یا در برخی روزها مرغ و گوشت باشد.
 4. سوال بزرگی که مطرح می‌شود این است که آیا این میزان کم مواد غذایی می‌توانند انرژی و مواد مغذی لازم بدن مانند ویتامین‌ها و املاح معدنی را فراهم کنند؟
 5. میان روزهای مختلف اختلاف کالری وجود دارد و برخی روزها کالری بیشتری از روزهای دیگر دارند. بر اساس نظر برخی کارشناسان، رژیم کانادایی 15 روزه می‌تواند با تغییر ناگهانی که در برنامه غذایی شما ایجاد می‌کند، به فرآیند چربی سوزی شوک دهد.

نتیجه گیری: وعده های غذایی در رژیم کانادایی 15 روزه اصلا صحیح تنظیم نشده‌اند.

پیشنهاد مطالعه :وعده‌های غذایی در یک رژیم لاغری صحیح

جدول برنامه رژیم کانادایی 15 روزه اصل

در ادامه خود منوی رژیم کانادایی را در زیر می‌آوریم تا به طور کلی با جزئیات آن آشنا شوید و وعده‌های غذایی آن را ملاحظه کنید. ضمنا تنها 5 روز را به عنوان نمونه آوردیم تا بعضی از مخاطبان عزیز که توجهی به نکات مهمی که گفتیم ندارند با انجام آن به خود آسیب نزنند. برنامه رژیم کانادایی 15 روزه عبارت است از:

1. روز اول

 • صبحانه: 1 استکان قهوه + 1 حبه قند
 • ناهار: 2 عدد تخم مرغ آب‌پز + اسفناج آب‌پز + 1 عدد گوجه
 • شام: 300 گرم گوشت آب‌پز شده یا کبابی + کاهو + آبلیمو ترش

2. روز دوم

 • صبحانه: یک استکان قهوه + یک حبه قند
 • ناهار: 10 ورق کالباس + 1 لیوان ماست کم چرب
 • شام: 300 گرم گوشت کبابی یا آبپز شده +کاهو + آبلیمو ترش

3. روز سوم

 • صبحانه: 1 استکان چای + 2 عدد خرما
 • ناهار: نصف سینه مرغ آبپز یا کبابی + کاهو بدون آبلیمو
 • شام: سالاد کرفس +کلم + گوجه + سس آبلیمو

4. روز چهارم

 • صبحانه: 1 استکان قهوه +1 حبه قند + 1 عدد نان تست
 • ناهار: 1 لیتر آبمیوه ترجیحا آب سیب یا هویج + 1 لیوان ماست کم چرب
 • شام: 2 عدد تخم مرغ آب‌پز + هویج آب‌پز رنده + 200 گرم پنیر رژیمی با نمک کم

5. روز پنجم

 • صبحانه: 1 استکان قهوه + 1 حبه قند 1 یک عدد نان تست
 • ناهار: 1 عدد ماهی آب‌پز یا کبابی کامل + یک قاشق چای خوری کره + آبلیمو
 • شام: نصف سینه مرغ + کاهو + آبلیمو + روغن زیتون

مشکلات و عوارض رژیم کانادایی

رژیم کانادایی نگرانی های زیر را به همراه دارد:

 1. کالری رژیم کانادایی معمولا حدود 800 کالری و یا کمتر از آن است. این در حالی است که متخصصان دیابت، کلیه و گوارش اصرار دارند برای حفظ سلامتی کمتر از 800 کالری در روز مصرف نکنید، مگر در صورت تشخیص پزشک! (پیشنهاد مطالعه: تغذیه مخصوص بیماران دیابت)
 2. رژیم غذایی و تنظیم کالری باید به صورت حساب شده برای شخص شما، بر اساس شرایط خاص شما انجام شود؛ این در حالی است که رژیم کانادایی معمولا به صورت عمومی و از طریق سایت ها در دسترس استفاده کنندگان قرار می‌گیرد و هیچ محاسبه تخصصی روی آن صورت نگرفته است!
 3. همانطور که گفته شد صبحانه در برخی روزها محدود به چای یا قهوه است و این کار در حقیقت حذف صبحانه به شمار می‌آید که وعده ای اصلی و مهم به شمار می‌آید. هرچند در برخی روز ها نان تست با عسل هم قرار گرفته اما بازهم در مجموع کافی نیست. چنین محدودیت های سنگین و شدیدی می‌تواند در زمینه تامین نیازهای اساسی و حیاتی بدن شما اختلال جدی ایجاد کند.
 4. مسئله بعدی این رژیم، کاهش عضله است. در شرایطی که چنین محدودیتی ایجاد می‌کنید و وزن زیادی را به سرعت کاهش می‌دهید، به احتمال زیاد میزانی عضله از دست خواهید داد.
  پیشنهاد مطالعه :اشتباهاتی که باعث کاهش عضله می‌شوند
 5. رژیم کانادایی می‌تواند اثر منفی بر روی سوخت و ساز شما داشته باشد و با کاهش متابولیسم بدن شما کار شما را برای لاغری سخت کند.
 6. آنگونه که تحقیقات و تجربیات جدید نشان می‌دهند، دیگر کاهش افراطی کربوهیدرات کارامد نیست! در حقیقت کاهش کربوهیدرات باید کاملا بر اساس معادلات منظم و در طول دوره به روش خاصی صورت گیرد.

پیشنهاد مطالعه : ما در مطلبی به طور کلی “ رژیم‌های کم کربوهیدرات ” را بررسی کرده‌ایم که خواندن آن برای شما که می‌خواهید لاغر شوید خالی از لطف نیست!

یادتان باشد که هدف این است که با لذت بردن از رژیمتان لاغر شوید. پس اگر رژیم‌های سفت و سختی می‌گیرید که هم نتیجه کاذب دارند، هم ناسالمند و هم برایتان طاقت‌فرسا هستند؛ پس سخت در اشتباه هستید و متاسفانه در حال اذیت کردن خودتان هستید!

برای کاهش وزن چه کنیم؟

قبلا در این مورد، در مطلب “بهترین راه کاهش وزن” مفصل صحبت کردیم؛ اما به طور خلاصه:

 • کاهش کالری در هر رژیمی که به منظور کاهش وزن تنظیم می‌شود طبیعی است، اما نه کاهش افراطی و بیش از حد مانند رژیم کانادایی! طبق آخرین تحقیقات کارشناسان پیشنهاد می کنند که به طور عمومی میزان کالری حداقلی برای زنان 1200 کالری و برای مردان 1800 کالری در نظر گرفته شود و کمتر از این میزان نشود.
 • ورزش کردن (به خصوص تمرین هوازی) می‌تواند سوخت و ساز شما را افزایش داده و در کنار رژیم به شما کمک کند تا وزن بیشتری از دست بدهید. سعی کنید در هفته حداقل 5 روز، به میزان حداقل 30 دقیقه تمرین هوازی مانند پیاده روی، شنا و دوچرخه سواری انجام دهید.
 • سوخت و ساز شما تا حد زیادی تابع میزان ماهیچه های شماست. در نتیجه تمرینات قدرتی مانند بدنسازی می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند. برنامه تمرینی قدرتی که ماهیچه های شما را به کار گیرد در دستور کار خود قرار دهید کافی است.
 • حتما برنامه غذایی از متخصص تغذیه دریافت کنید که بر اساس شرایط خاص شما (شرایط فیزیکی، فعالیت و…) طراحی و تنظیم شده باشد. به سلامتی خود اهمیت دهید و عجولانه و بی فکر عمل نکنید.

پیشنهاد فیت شیپ : اپلیکیشن سبک جدیدترین محصول تیم فیت شیپ است که از طریق آن می‌توانید برنامه غذایی و برنامه تمرینی ویژه خود را دریافت کنید و در سلامت کامل لاغر شوید و به تناسب اندام برسید! شما می‌توانید شرایط و اهداف خود را در این اپلیکیشن ثبت کنید و کارشناسان تغذیه و ورزش بر اساس آن‌ها برنامه شما را تنظیم خواهند کرد.

sabk-for-android-1.jpg

sabk-for-ios-pwa.jpg

برنامه‌های تخصصی طوری تنظیم می‌شوند که تمامی نیازهای بدنی شما در نظر گرفته شده و سلامتی شما در اولویت قرار می‌گیرد.

در ویدئوی کوتاه زیر، نحوه دریافت برنامه غذایی و ورزشی از باشگاه مجازی فیت شیپ را مشاهده می‌کنید:

تجربیات رژیم کانادایی

برخی از افراد علاقمند هستند که قبل از شروع یک رژیم، با تجربیات دیگران نیز آشنا شوند. با توجه به استقبال کاربران عزیز از این مطلب، عده ای از عزیزان که تجربه این رژیم را داشته‌اند، لطف کردند و آنرا با ما درمیان گذاشتند که ما هم در قسمت کامنت‌ها، آنها را برای شما عزیزان به نمایش گذاشتیم، تا از تجربیات و نظرات دیگران استفاده کنید و سپاسگذار شما خواهیم بود، اگر شما هم نظر یا تجربه خودتان را با ما درمیان بگذارید…

و در پایان …

مشاهده ویدئوی زیر که قسمت سی‌ام ویژه برنامه نوروز فیت‌شیپ بوده و در آن نکات بسیار مهمی درباره کاهش وزن و چاقی ذکر شده را حتما مشاهده کنید.

امید که بهره کافی از این مقاله را برده باشید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
ارسال نظر

نام


ایمیل


نظر